Uudised
02.02.2024

Utilitas suurendas aastaga rohelise elektri toodangut 11% võrra

Saarde tuulepark

Eesti suurim taastuvenergia tootja Utilitas tootis 2023. aastal 2,4 TWh energiat, millest 69% taastuvatest allikatest. Rohelise elektri toodang suurenes aastaga 11% võrra, kusjuures tuuleelektri toodang kasvas grupi ettevõtetes 2,5 korda ulatudes 203 000 MWh-ni.

Utilitase grupi ettevõtetes on kokku 122 MW tuuleparke, mis kas juba töötavad või saavutavad täisvõimsuse tänavu aasta alguses. Mullu sügisel alustas tööd Eesti seni suurima toodanguga  moodne Saarde tuulepark ja valmimas on kahe tuulikuga tuulepark Aseris.

„Oleme lisanud regiooni elektrivõrku olulisel määral uusi võimsusi, mis panustavad nii mõistliku hinna, varustuskindluse kui ka puhtama keskkonna tagamisse. Kaugküttes saime tänu meie põhikütuse ehk puiduhakke odavnemisele soojuse hinda langetada juba kevadel üle kogu Eesti. Konkurentsivõime taastamiseks vajavad suuremat hulka rohelist energiat hädasti ka Eesti ettevõtted: eelkõige tööstus-, aga ka teistes sektorites,“ kirjeldas Utilitase kontserni juht Priit Koit.

Mullu jätkus aktiivne liitumine ka Utilitase tõhusa kaugküttega: kokku liideti erinevates linnades aasta jooksul 133 hoonet, mille seas oli nii uusi hooneid kui ka teiselt kütteviisilt üle tulnud hooneid. Näiteks liitus eelmisel aastal Utilitase kaugküttega Leiburi leivatööstus, Arteri kvartal ja Omniva peakontor.

Euroopa kliimaseireteenistus Copernicus teatas, et 2023. aasta oli globaalselt mõõtmisajaloo kuumim. Euroopas oli pikaajalisest keskmisest kõrgem temperatuur 11 kuul 12-st. Eesti paistis silma eriliselt pika suvega, mis tähendab, et maikuu oli väga soe ja päikseline ning septembrikuu purustas siinse mõõtmisajaloo soojusrekordi. Utilitase klientide soojuse tarbimine jäi aasta lõikes eelnevaga võrreldes siiski samale tasemele, sest sügiskuud ja detsember olid omakorda keskmisest külmemad.

Utilitasel kui elutähtsa teenuse osutajal on üks prioriteetidest teenuse varustuskindlus, mis hõlmab endas lisaks kütuste varude tagamisele ka soojusvõrkude kaasajastamist. 2023. aastal ehitas ja rekonstrueeris Utilitas ligi 26 kilomeetrit soojustorustikku. Suurimad tööd toimusid Tallinnas kesklinna ja Kristiine linnaosades ning Maardu linnas. Praeguse seisuga on Utilitas välja vahetanud ca 70% kogu soojustorustikust, aastaks 2035 on eesmärk jõuda 100%-ni. Lisaks paigaldati Tallinna kesklinna ligi kaks kilomeetrit kaugjahutuse magistraalvõrku.