Vaata, kuidas paigaldati Utilitase Mustamäe energiatootmiskompleksi turbiin ja generaator

Eile paigaldati Utilitase rekonstrueeritavasse Mustamäe tootmiskompleksi turbiin, mis on oluline etapp rajatava elektri ja soojuse koostootmisjaama valmimises. Sügisel täies mahus tööd alustav kohalikul taastuvkütusel töötav jaam rahuldab ligi 40 000 kaugküttega kodumajapidamise elektrivajaduse.

Videoklipp turbiini ja generaatori asetamisest

„Auruturbiin tarniti Eestisse MAN Saksamaa tehasest ning selle asetamisega koostootmisjaama hoonesse oleme jõudnud ehitusprotsessis olulise verstapostini“, selgitas AS Utilitas Tallinn juhatuse esimees Andres Veske. Uues jaamas hakatakse elektrit ja soojust tootma metsa- ja puidutööstuse jääkidest – kohalikust puiduhakkest, lisas ta. „Taastuvkütustel põhinev koostootmine on tõhusaim viis toota soojust ja elektrit, mis tagab primaarenergia maksimaalse ärakasutamise ning vähendab kasvuhoonegaaside paiskumist atmosfääri,“ rõhutas Veske.

Utilitas investeerib Mustamäe tootmiskompleksi rekonstrueerimisse ligikaudu 44 miljonit eurot, mille tulemusena kaasajastatakse olemasolev katlamaja ning ehitatakse taastuvkütusest elektrit ja soojust tootev jaam. Uus koostootmisplokk, mille  elektrivõimsus on 10 MW ja soojuslik kuni 47 MW, hakkab soojusega varustama Tallinna linna kodusid ning toodetav elektrienergia müüakse vabaturule.

Utilitase Mustamäe koostootmisjaama tehnoloogilise osa projekteerib ja paigaldab Austria ettevõte URBAS Maschinenfabrik ning üldehitustööde peatöövõtja on AS Maru Ehitus. Ehitusplatsil töötab igapäevaselt ligi 80 inimest.

Videoklippi on võimalik alla laadida SIIT.

Utilitas on Eesti juhtiv energiakontsern, mille põhitegevuseks on soojuse ja elektri tootmine ning kaugkütteteenuse osutamine. Utilitase eesmärgiks on keskkonnasäästlik ja efektiivne energia tootmine ning säästliku energiatarbimise edendamine. Kõiki Utilitase kaugküttesüsteeme on tunnustatud märgisega «Tõhus kaugküte». Utilitas varustab kaugküttesoojusega 4 842 hoonet, sealhulgas üle 170 000 kodumajapidamist kaheksas linnas üle Eesti: Tallinnas, Maardus, Keilas, Raplas, Haapsalus, Kärdlas, Jõgeval ja Valgas.