Uudised
27.10.2023

Roheline energia moodustas kolmandas kvartalis 90% Utilitase toodangust

Energiakontserni Utilitas ettevõtted tootsid tänavu kolmandas kvartalis 159 GWh rohelist energiat, mis moodustas 90% grupi kogu energiatoodangust.

Kokku tootis Utilitas kolmandas kvartalis 177 GWh energiat, millest 93 GWh moodustas soojus ning 84 GWh elekter. Kasvu jätkas kaugjahutuse müük, mis kasvas eelmise aasta sama perioodiga võrreldes viiendiku võrra.

Tänavu kolmandas kvartalis purustas kliima taaskord soojarekordeid. Suvekuud olid globaalselt mõõteajaloo kõige soojemad ning Eestiski mõõdeti septembris ajaloo kõrgeim keskmine õhutemperatuur: 15,6 kraadi, mis on pikaajalisest keskmisest suisa 3,4 kraadi kõrgem.

„Fossiilsete kütuste kasutamise tagajärjed on käes ja nende kasutamisest loobumine peaks olema kõigi osapoolte fookuses. Utilitas on juba tänu viimase kümnendi investeeringutele vähendanud fossiilsete kütuste kasutamist 70% võrra ning 2027. aastaks tahame viia nende osakaalu tööstuslike soojuspumpade abil alla 10 protsendini,“ kirjeldas Utilitase kontserni juht Priit Koit.  

Rohelise elektri tootmisel panustab Utilitas uute tuule- ja päikeseenergiavõimsuste rajamisele: sel aastal püstitas Utilitas Pärnumaale Saarde valda Eesti moodsaima ja suurima toodanguga tuulepargi.

„Me ei peaks ootama kuni naabermaades uusi elektrivõimsusi rajatakse, et seda siis sealt sisse osta. Ka ei peaks meie eesmärk olema ainult elektrit toota, et seda siis Eestist välja müüa. Roheenergia on tänapäevase majanduse baasvajadus ja meie eesmärk peaks olema kasutada rohelist elektrit sisendina, et viia oma majandus järgmisele tasemele,“ lisas Koit.