Uudised
15.08.2022

Saarde vallas algavad Utilitase tuulepargi ehitustööd

Pärnumaal Saarde vallas algavad sel nädalal Utilitase rajatava tuulepargi ehitustööd. Üheksa tuulikuga Saarde tuulepark on Eesti moodsaim ning eeldatav aastatoodang 135 GWh teeb sellest Eesti suurima toodanguga tuulepargi.

„Üha süvenev energiakriis ning geopoliitiline ebastabiilsus on selge märk, et meie regioon vajab kiiresti uusi elektri tootmisvõimsusi tagamaks nii energia varustuskindlust ja -sõltumatust, kui ka mõistlikumat hinda. Utilitas on valmis uute võimsuste lisamiseks kiireid samme astuma. Oleme tänaseks Läti suurim tuuleenergia tootja ja meil on Eestis arenduses mitmeid tuuleparke nii maismaal kui ka merel,“ sõnas Utilitas Windi juhatuse liige Rene Tammist.

Saarde tuulepargi ettevalmistavate ehitustööde käigus rajatakse teed ja tuulikute vundamendid, ehitatakse tuulepargi alajaam ning paigaldatakse tuulikuid alajaamaga ühendav kaabelvõrk. Tuulikute paigaldus algab järgmise aasta kevadel ja tuulepark alustab plaanide kohaselt täisvõimsusel tööd 2023. aasta suvel. Projekti peatöövõtja on ehitusettevõtte OÜ Nordecon Betoon partnerluses Verston OÜ ja Connecto Eesti AS-ga ning kaasatud on mitmed kohalikud ettevõtted ja allhankijad. Lisaks sõlmis Elering augusti alguses Connecto Eesti AS-ga lepingu piirkonda uue alajaama rajamiseks ja elektriliiniga seotud tööde tegemiseks.

Üheksa 4,3 MW võimsusega tuulegeneraatorit V150 tarnib maailma juhtiv tuulegeneraatorite tootja Vestas. Tuulepargi koguvõimsus on 39 MW ja selles toodetud elekter katab üle 40 000 majapidamise aastase elektritarbimise vajaduse. Utilitas investeerib tuulepargi rajamisse üle 60 miljoni euro.

„Oleme järjest hoogu koguval taastuvenergiarajatiste ehituse turul leidnud oma kindla koha nii Eestis kui naaberriikides. Utilitas on olnud NOBE-le hea partner ning on rõõm tõdeda, et meie koostöö on jätkumas nüüd ka Eestis. Parima tulemuse saavutamiseks osaleme Saarde tuulepargi projektis seltsinguna, kus Connecto, Verstoni ja NOBE näol on esindatud oma valdkonna tipptegijad,“ ütles NOBE juhatuse liige Magnus Velling.

Utilitas tegeleb tuuleenergia projektide arendamisega nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Kontserni kuulub Lätis Grobina tuulepark koguvõimsusega 20 MW, samuti Tārgalesse ehitatav Läti suurim tuulepark, kus juunis jõudsid lõpule 14 Vestase tuuliku paigaldustööd. 59 MW koguvõimsusega Tārgale tuulepark alustab täisvõimsusel tööd tänavu sügisel ja kahekordistab Läti tuuleenergia toodangu.