Uudised
29.06.2022

Utilitas alustab Saarde tuulepargi rajamist

Vestas V150, Østerild Denmark

Eesti suurim taastuvenergia tootja, energiakontsern Utilitas sõlmis lepingu maailma juhtiva tuulikutootjaga Vestas üheksa tuuliku tarnimiseks ja paigalduseks Pärnumaale Saarde valda rajatavasse tuuleparki. Moodsatest V150 tuulikutest koosneva tuulepargi  koguvõimsus on 39 MW ning sellest saab Eesti suurima toodanguga tuulepark. 

“Eestisse pole juba kaheksa aastat paigaldatud ühtegi uut tuulikut. Tuulikute tehnoloogia on selle ajaga väga kiiresti edasi arenenud ja meie soetatavad Vestase V150 tuulikud on Eesti kõige moodsamad ja efektiivsemad. Võrreldes kümne aasta taguse ajaga saab praegu palju vähemate tuulikutega toota kordades rohkem energiat,” selgitas Utilitas kontserni juht Priit Koit.

Üheksa tuulikuga Saarde tuulepargi eeldatav aastatoodang saab olema 135 GWh, mis teeb sellest Eesti suurima toodanguga tuulepargi. Tuulepargi toodang katab üle 40 000 majapidamise aastase elektritarbimise vajaduse. Utilitas investeerib tuulepargi rajamisse üle 60 miljoni euro. Tuulikute paigaldamine algab plaanide kohaselt järgmisel kevadel ja täisvõimsusel elektritootmine 2023. aasta teises pooles. Saarde valla jaoks tähendab tuulepark uusi töökohti ja iga-aastast rahalist tulu valla eelarvesse.

„Eelmisel aastal seadsime Utilitases eesmärgiks saavutada oma tegevuses süsinikuneutraalsus hiljemalt 2030. aastaks. Seoses sellel aastal kujunenud geopoliitilise olukorraga ja selle tulemitega on selge, et peame liikuma kiiremas tempos ning see eesmärk tuleb saavutada juba lähima viie aasta jooksul. Tuuleparkide rajamisel on Utilitase kontserni süsinikuneutraalsuse kava elluviimisel oluline roll. Uute taastuvenergiaallikate lisamine on hädavajalik fossiilsete ja imporditud kütuste kasutamise vähendamiseks,“ lisas Koit.

“Meil on hea meel, et osutusime valituks ning saame tarnida meie V150 tüüpi tuulikud Saarde tuulepargile Eestis, jätkata koostööd Utilitasega ning aidata riigil kiirendada rohepööret,” ütles Juan Furones, Vestase Põhja ja Lääne Euroopa müügi asepresident. “Meie üheksa tuulikut on Eestis seni paigaldatud tuulikutest kõige modernsemad ja efektiivsemad. Lisaks usaldas Utilitas meile 30-aastase täisteeninduse lepingu, mis suurendab meie kohalolu regioonis ka pikas perspektiivis.”

Tuuleenergia arendamine on osa energiakontsern Utilitase strateegiast kindlustamaks oma positsiooni piirkonna juhtiva taastuvenergia tootjana. Utilitase kontsernil on Eestis arendusfaasis mitmed maismaa- ja meretuulepargid. Kontserni kuulub Lätis Grobina tuulepark koguvõimsusega 20 MW, samuti Tārgalesse ehitatav Läti suurim tuulepark, kus juunis jõudsid lõpule 14 Vestase tuuliku paigaldustööd. Tārgale tuulepark, koguvõimsusega 59 MW, alustab täisvõimsusega tööd tänavu kolmandas kvartalis ja kahekordistab Läti tuuleenergia toodangu.

Utilitas on Eesti suurim taastuvenergia tootja ja kaugkütteettevõte. 2021. aastal tootis Utilitas 1,7 TWh soojust ja 330 GWh elektrit. 66% energiast toodeti taastuvatest allikatest. Utilitas liigub süsinikneutraalsuse poole, rajades piirkonnas uusi taastuvenergia tootmisvõimsusi, investeerides päikese- ja tuuleenergiasse ning viies ellu esimest rohelise vesiniku pilootprojekti. Utilitase konsolideeritud müügitulu oli 2021. aastal 161 miljonit eurot ja varade maht 486 miljonit eurot.